Навчальна програма з авіамоделювання

 

Основний та вищий рівні

 

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

 

Актуальність навчальної програми пов’язана з тим, що авіамоделізм – це поширений вид технічної творчості, одне з улюблених занять учнівської молоді, масовий технічний вид спорту, який допомагає їй приблизитися до світу авіації.

Навчальна програма реалізується у гуртку науково-технічного напряму спортивно-технічного профілю позашкільної освіти та спрямована на вихованців 10-18 років.

Метою програми є набуття компетентностей особистості в процесі конструювання та виготовлення авіамоделей й участі у змаганнях, захисті навчальних проектів, виставках і конкурсах; створення умов для індивідуального розвитку творчого потенціалу учнів через заняття авіамодельним спортом.

Основні завдання програми:

-         окреслити основи та шляхи розвитку сучасної авіації;

-         ознайомити учнів з різноманітними технічними пристроями, принципами їх будови та застосування;

-         навчити розробляти та виготовляти технічні пристрої різної складності;

-         вміти виконувати технічні розрахунки та працювати з технічною літературою;

-         виховувати культуру праці;

-         формувати активну та всебічно розвинену особистість;

-         підготувати до праці та свідомого вибору професії;

-         забезпечити зайнятість підлітків і підготовку до служби в армії;

-         розвивати творчі здібності;

-         формувати конструкторські вміння та навички;

-         закріплювати інтерес до занять авіамоделізмом.

У процесі занять відбувається набуття учнями наступних компетентностей:

пізнавальна – оволодіння основними поняттями про технологічні прийоми проектування та виготовлення авіамоделей; розвиток технічного мислення; ознайомлення з технічними видами спорту; оволодіння основами авіаційних наук і технологій;

практична – набуття техніко-технологічних умінь і навичок; освоєння технологій виготовлення різних класів моделей за кресленнями та власними конструкціями та їх експлуатацією; розвиток практичних навичок у проектуванні авіамоделей різного функціонального призначення, їх регулюванні та запуску;

творча – оволодіння майстерністю виготовлення авіамоделей, розвиток конструкторських здібностей, стійкого інтересу до технічної творчості;

соціальна – виховання культури праці; професійне самовизначення, обґрунтований вибір професії з урахуванням власних інтересів і здібностей; розвиток позитивних якостей особистості: працелюбності, наполегливості, відповідальності.

Програма передбачає навчання дітей у групах основного та вищого рівнів впродовж 3-х років. На опрацювання навчального матеріалу відводиться така кількість годин:

основний рівень –144 год. (4 год. на тиждень), 1-й рік навчання;

основний рівень – 216 год. (6 год. на тиждень), 2-й рік навчання;

вищий рівень – 360 год. (10 год. на тиждень), 1-й рік навчання.

Навчальна програма побудована лінійним способом: наступний навчальний матеріал викладається на основі вже вивченого й у тісному взаємозв’язку з ним.

Програма гуртка авіамоделювання має політехнічну спрямованість. В основі програми – принципи особистісно-орієнтованого навчання, що дає можливість враховувати потреби кожного гуртківця, його здібності, вміння та навички та допомагає в повній мірі виявити й розвинути творчий потенціал учнів.

Зміст програми реалізується за допомогою сучасних педагогічних технологій освіти: проектної технології та технології формування творчої особистості.

Проектна технологія передбачає: розв’язання учнем або групою учнів якої-небудь проблеми; інтегрування знань, умінь з різних галузей науки, техніки і творчості. Навчальне проектування орієнтоване на самостійну діяльність учнів впродовж визначеного відрізку часу.

Технологія формування творчої особистості передбачає визнання учня головною дійовою фігурою навчально-виховного процесу. Створення в гуртку середовища пізнання, в якому реалізуються творчі здібності учня, розвивається мислення та формується творча особистість.

Заняття в гуртку сприяють вихованню любові до України, розумінню її місця як авіаційної та космічної держави у світовому співтоваристві, громадянському самоствердженню.

Теоретичні заняття передують практичній роботі, що сприяє застосуванню засвоєних знань на практиці.

Перед початком роботи над моделлю кожен гуртківець повинен ознайомитися з конструкцією літального апарату, призначенням вузлів, деталей, його аеродинамічними характеристиками. Всі моделі слід виготовляти за ескізами та кресленнями. Виготовлення моделей доцільно розпочинати з розрахунків площі крила, стабілізатора; креслення перерізів деталей; визначення маси моделі, використовуючи мікрокалькулятор або персональний комп’ютер.

Керівнику гуртка необхідно підтримувати гуртківців і заохочувати їх до самостійних конструкторських, технологічних рішень при виготовленні деталей та вузлів моделей.

Важливе місце у практичній роботі гуртка надається проведенню льотних випробувань моделей, тренувальних запусків та участі у змаганнях.

Керівник гуртка сприяє розвитку творчих здібностей учнів, проводить конкурси та захисти реальних і фантастичних проектів, знайомить із елементами вирішення конструкторських задач, заохочує учнів до участі у конкурсах і виставках науково-технічної творчості.

Об’єктами роботи гуртка є категорії вільнолітаючих та кордових моделей різноманітних класів, радіокерованих та експериментальних літаючих моделей, спортивних моделей ракет. Кожен вихованець будує модель за індивідуальним проектом. Робота над моделлю може тривати більше одного навчального року і передбачає поетапне виконання робіт для досягнення очікуваних результатів. Уся робота повинна мати творчий і науково-дослідницький характер. Програмою передбачена дослідницька робота у секції МАН.

Впродовж навчального року проводяться тематичні екскурсії на виставки технічної творчості та на підприємства авіаційної промисловості. Це дає можливість розширити знання учнів про сучасне виробництво та конструкції літальних апаратів.

До програми гуртка додано перелік обладнання й інструментів, потрібних для організації роботи, орієнтовну тематику лекцій і бесід про авіацію, бібліографію.

Програма гуртка може використовуватись під час проведення занять у групах індивідуального навчання, які організовуються відповідно до Положення про порядок організації індивідуальної та групової роботи в позашкільних навчальних закладах (наказ Міністерства освіти і науки України від 10.12.2008 р. № 1123).

Програма є орієнтовною. За необхідності керівник гуртка може внести до календарно-тематичного плану, розробленого за даною програмою, певні зміни, які не повинні впливати на мету, завдання та прогнозований результат освітньої діяльності.

 

Основний рівень, перший рік навчання

НАВЧАЛЬНО-ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН

Розділ, тема

Кількість годин

теоретичні

практичні

усього

Вступ

2

2

Розділ 1. Літаючі моделі

8

14

22

 1.1. Теоретичні основи польоту літаючих моделей

2

2

 1.2. Матеріали та інструменти для виготовлення моделей

2

6

8

 1.3. Технологія виготовлення літаючих моделей

2

4

6

 1.4. Авіамодельні двигуни. Гумовий двигун для літаючих моделей

2

4

6

Розділ 2. Проектування та виготовлення літаючих моделей

12

60

72

 2.1. Моделі літальних апаратів, легших за повітря

4

16

20

 2.2. Моделі літальних апаратів, важчих за повітря

8

44

52

Розділ 3. Запуски моделей.

8

30

36

 3.1. Регулювальні та тренувальні запуски моделей

4

20

24

 3.2. Основи технічної творчості. Елементи вирішення винахідницьких задач. Прийоми проектування на ПК

4

10

12

Розділ 4. Екскурсії, конкурси, виставки, бесіди

8

8

Підсумок

2

2

 

                                                       Разом

32

112

144

         

 

ЗМІСТ ПРОГРАМИ

Вступ (2 год.)

Відомості з історії розвитку авіації та авіамоделізму. Авіамоделізм – технічний вид спорту. Знайомство з історією гуртка, показ моделей літаків, планерів, повітряних зміїв. Програма гуртка на навчальний рік. Умови роботи гуртка. Правила безпеки.

 

Розділ 1. Літаючі моделі.

 

1.1. Теоретичні основи польоту літаючих моделей (2 год.)

Елементарні відомості з аеродинаміки. Відомості про повітря, його основні властивості. Рух тіл у повітрі, сила опору, що виникає при різних формах тіла. Підйомна сила та центр ваги тіла. Пікірування та кабрування.

1.2. Матеріали й інструменти для виготовлення моделей (8 год.)

Теоретична частина. Матеріали, що застосовуються в авіамоделюванні. Вимоги до матеріалів для літаючих моделей. Поняття про міцність. Поняття про обробку матеріалів.

Деревина. Застосування й обробка деревини. Будова деревини, її недоліки та дефекти. Породи деревини, що застосовуються в авіамоделюванні. Матеріали з деревини: пиломатеріали, рейки, шпон, фанера, їх застосування в авіамоделюванні.

Гума, папір, нитки, синтетичні плівки.

Гума. Напівфабрикати з вулканізованої гуми: листи, стрічки, нитки, їх призначення. Сорти авіамодельних гум для гумових моторів, їх характеристики.

Папір. Види паперу: цигарковий, калька, конденсаторний, ватман, мікалентний. Їх застосування та призначення.

Нитки. Види ниток: швацькі, синтетичні.

Синтетичні плівки. Види синтетичних плівок: поліетиленові, триацетатні, лавсанові.

Клей та технологія склеювання.

Фізико-хімічні основи склеювання. Адгезія. Види клеїв. Клеї, що сохнуть та клеї, що полімеризуються. Технологія підготовки поверхонь, технологія склеювання. Вибір клею. Правила безпечної роботи з клеями.

Контрольно-вимірювальні інструменти. Лінійка, косинець, транспортир.

Інструменти для столярних робіт. Ножі (шевські, модельні, скальпелі), лобзики, рубанки, ножівки, шліфувальні бруски.

Інструменти для обпилювання. Рашпілі, напилки, надфілі. Затискачі. Струбцини малі, шпильки (голки).

Інструменти для свердління. Спіральні свердла, ручні дрилі.

Інструменти для монтажу. Викрутки монтажні, молотки, пінцети, плоскогубці, круглогубці, гострогубці (бокові, монтажні), ключі гайкові (звичайні).

Практична частина. Обробка деревини. Розмічання. Способи та види обробки деревини та матеріалів з неї: стругання, пиляння, шліфування.

1.3. Технологія виготовлення літаючих моделей (6 год.)

Теоретична частина. Технологія обробки паперу, картону, фанери та деревини. Відомості про порядок виготовлення моделей, послідовність роботи. Способи контролю за правильністю виготовлення окремих деталей моделі за шаблонами. Організація робочого місця. Зберігання деталей та вузлів моделей.

Практична частина. Виготовлення найпростіших літаючих моделей за шаблонами.

1.4. Авіамодельні двигуни. Гумовий двигун для літаючих моделей (6 год.)

Теоретична частина. Авіаційні двигуни. Типи авіамодельних двигунів. Технологія виготовлення гумового двигуна для літаючих моделей.

Вибір й обробка гуми. Допоміжні пристрої й умови зберігання.

Практична частина. Виготовлення гумового двигуна для літаючих моделей.

 

Розділ 2. Проектування та виготовлення літаючих моделей (72 год.)

 

2.1. Моделі літальних апаратів, легших за повітря (20 год.)

Теоретична частина. Види найпростіших моделей літальних апаратів. Їх призначення, загальні вимоги. Моделі літальних апаратів легших і важчих за повітря.

Повітряні кулі (аеростати), стратостати, дирижаблі – літальні апарати, легші за повітря. Поняття про закон Архімеда стосовно газів. Основи польоту теплової та газонаповненої повітряної кулі. Історія розвитку світового повітроплавання. Застосування повітряних куль, стратостатів та дирижаблів у народному господарстві.

Моделі повітряних куль. Будова моделей повітряних куль. Вибір матеріалів для виготовлення кулі.

Практична частина. Виготовлення повітряної кулі. Побудова креслення смуги (викрійки). Виготовлення шаблону. Способи склеювання смуг кулі та горловини. Зарівнювання полюсного отвору та кріплення петлі для утримування кулі під час підігрівання повітря. Особливості наповнення кулі теплим повітрям й її запуску у вільний політ; правила безпеки. Способи визначення висоти польоту.

2.2. Моделі літальних апаратів, важчих за повітря (52 год.)

Теоретична частина. Способи створення підйомної сили. Крило, несучий гвинт. Поняття про двигун і рушій. Основні типи літальних апаратів: планер, літак, вертоліт. Створення підйомної сили плоскої пластинки. Нахили несучих поверхонь до зустрічного потоку повітря як одна з умов створення підйомної сили. Залежність підйомної сили від площі несучих поверхонь та швидкості польоту.

Моделі повітряних зміїв. Повітряний змій – найдавніший літальний апарат. Застосування повітряних зміїв київським князем Олегом під час взяття Царграда (906 р.). Повітряні змії в стародавньому Китаї. Застосування повітряних зміїв М. В. Ломоносовим під час роботи з визначення природи блискавки та дослідження верхніх шарів атмосфери. Робота винахідника радіо О. С. Попова із зміями-антенами. Підйом на повітряному змії винахідника першого у світі літака О. Ф. Можайського. Види повітряних зміїв (плоскі, коробчасті, спеціальних форм), їх будова.

Плоскі повітряні змії. Будова: несучі поверхні (каркас, обшивка), хвіст, вуздечка, леєр. Залежність підйомної сили від площі, кута атаки та сили вітру. Пристрій для запуску змія. Технологія виготовлення плоских прямокутних та фігурних зміїв.

Практична частина. Виготовлення плоского повітряного змія. Виготовлення каркаса, обшивки, кріплення хвоста, вуздечки, леєра. Регулювання змія: підбір довжини та маси хвоста, кута атаки. Запуски змія. Методи визначення швидкості вітру за місцевими ознаками. Способи визначення кута стояння та висоти польоту. Гурткові змагання.

Моделі парашутів. Ідея створення парашута. Г. Є. Котельников та його досліди з першим у світі ранцевим парашутом у 1911 році. Призначення парашута. Будова сучасного парашута: купол, стропи, ранець, витяжний парашутик. Типи парашутів: рятувальний, вантажний, спортивний, тренувальний. Причини повільного спускання парашута. Опір повітря під час спускання парашута. Купол парашута. Форма тіла з найбільшим опором. Види моделей парашутів: складані, саморозкривні, з самоспуском тощо. Технологія виготовлення моделі парашута.

Практична частина. Виготовлення парашута. Виготовлення шаблонів та викроювання полотнищ купола. Склеювання або зшивання купола. Виготовлення та кріплення строп на куполі. Виготовлення та кріплення вантажу. Запуски парашута з рук, з гумовим пуском, із змія (доставка до змія за допомогою «поштаря»). Регулювання швидкості спускання за допомогою зміни маси вантажу.

Кімнатні моделі для початківців. Вільнолітаючі моделі нечемпіонатних класів: F–1–N (кімнатний метальний планер) і F–1–M (мікромодель літака), схематичні літаючі моделі. Паперові та бальзові (пінопластові) моделі планерів і літаків. Загальне поняття про основні частини планера, літака та їх моделей. Руль висоти й руль повороту, їх принцип дії. Технологія виготовлення найпростіших паперових моделей. Ознайомлення зі зразком готової моделі, її кресленням.

Практична частина. Виготовлення моделей. Креслення за шаблонами чи клітинками деталей моделі, вирізування, складання та регулювання моделей класів F–1–N та F–1–M. Техніка запуску моделей. Правила проведення змагань.

Схематичні моделі планера та літака. Технологія виготовлення дерев’яних рейок невеликого перерізу, крила, лонжеронів і нервюр.

Практична частина. Виготовлення схематичних моделей. Обробка деталей за розміткою та шаблонами: рейки-фюзеляжу, вантажу, крил і стабілізатора, пілона, нервюр, заокруглень кінців крил, стабілізатора та кіля. Звіряння форм і розмірів заготовлених частин моделі з робочими кресленнями. Скріплення рейки-фюзеляжу з вантажем. Складання кіля, стабілізатора. Складання крила. Перевірка точності встановлення нервюр і рівності установочних кутів обох половин крила. Обтягування крила, стабілізатора та кіля цигарковим папером. Складання моделі.

Виготовлення схематичної моделі літака. Обробка деталей за розмітками та шаблонами: рейки-фюзеляжу, крил і стабілізатора, нервюр, заокруглень кінців крила, стабілізатора та кіля. Звіряння форм і розмірів заготовлених частин моделі з робочими кресленнями. Складання кіля, стабілізатора. Складання крила. Перевірка точності встановлення нервюр та рівності установочних кутів обох половин крила. Обтягування крила, стабілізатора та кіля папером або плівкою.

Виготовлення повітряного гвинта та підшипника до нього. Виготовлення гумового двигуна та встановлення його на модель. Визначення центра ваги фюзеляжу з встановленим на ньому повітряним гвинтом, хвостовим оперенням та гумовим двигуном. Складання моделі.

 

Розділ 3. Запуски моделей (36 год.)

 

3.1. Регулювальні та тренувальні запуски моделей (24 год.)

Теоретична частина. Перевірка геометричних і вагових параметрів моделі. Регулювання встановлюваних кутів атаки. Балансування та центрування моделі. Усунення виявлених недоліків. Тренувальні запуски моделі з рук на дальність польоту та точність приземлення. Запуски моделі з леєром. Регулювання схематичної моделі літака на планерування. Запуск з неповністю закрученим гумовим двигуном і з’ясування характеристик моторного польоту. Виправлення недоліків Запуск моделі з повністю закрученим гумовим двигуном, регулювання моделі. Гурткові змагання.

Практична частина. Регулювання схематичної моделі планеру та літака на планерування. Тренувальні запуски моделей. Гурткові змагання.

3.2. Основи технічної творчості. Елементи вирішення винахідницьких задач. Прийоми проектування на ПК ( 12 год.)

Теоретична частина. Роль винахідників і раціоналізаторів у розвитку науки та техніки. Видатні українські конструктори та вчені О. К. Антонов, С. П. Корольов й їх вклад у світову науку.

Робота з довідковою та спеціальною літературою. Огляд журналів «Моделіст», «Юний технік», «Моделіст-конструктор», «Аерохобі» й інших видань з авіації та моделювання. Бесіди з історії розвитку авіації в Україні й у світі.

Ознайомлення з елементами творчого вирішення конструкторських задач. Розробка та захист фантастичних проектів.

Основи роботи на ПК. Графічні редактори. Правила безпеки при роботі з ПК.

Практична частина. Розробка та захист фантастичного проекту літального апарата.

Вирішення найпростіших конструкторських задач за допомогою методів теорії вирішення винахідницьких задач (мозковий штурм, нарада піратів, пошук аналогів рішення та інших).

Побудова за допомогою ПК технічних малюнків і креслень моделей. Захист проектів.

 

Розділ 4. Екскурсії, конкурси, виставки, бесіди (8 год.)

Екскурсії на аеродром, до навчального закладу авіаційного профілю.

Участь у конкурсах і масових заходах навчального закладу. Підготовка та участь у виставках технічної творчості.

Бесіда «Україна як провідна авіаційна та космічна держава».

Бесіди на тему «Повітроплавання»: «Перший політ на повітряній кулі винахідника-самоучки Крякутного», «Д. І. Менделєєв і К. Е. Ціолковський – засновники повітроплавання», «Основи польоту апаратів, легших за повітря. Повітряні кулі».

Бесіди на тему «Повітряні змії»: «Повітряні змії – найдавніший літальний апарат», «Застосування М. В. Ломоносовим повітряних зміїв для дослідження природи блискавки», «Робота О. С. Попова із зміями-антенами», «Будова та види повітряних зміїв».

Бесіди та екскурсії на теми: «Планер»: «Планер – безмоторний літальний апарат у перші роки розвитку авіації», «Типи планерів: навчальні, спортивні, мотопланери».

Бесіди та екскурсії на теми: «Літак»: «Типи авіаційних двигунів», «Перші конструкції літаків», «Літак конструкції російського винахідника    О. Ф. Можайського», «Літак конструкції американських винахідників братів Райт», «Видатні авіаконструктори», «Творчість видатних авіаконструкторів О. К. Антонова, А. М. Туполєва, С. В. Іллюшина, О. С. Яковлєва,                    І. І. Сікорського».

Бесіди та екскурсії на теми: «Космонавтика»: «Космічний корабель», «Перший космонавт Землі Ю. О. Гагарін», «Перші американські астронавти на Місяці», «Постійно діюча Міжнародна орбітальна станція», «Автоматичні космічні апарати», «Дослідження планет Сонячної системи міжпланетними космічними зондами».

 

Підсумок (2 год.)

Підведення підсумків роботи гуртка за навчальний рік. Характеристика роботи кожного гуртківця. Узагальнення знань, умінь, навичок гуртківців. Виставка кращих робіт. Нагородження кращих гуртківців. Показові запуски моделей.

 

ПРОГНОЗОВАНИЙ РЕЗУЛЬТАТ

 

Вихованці повинні знати:

-         правила безпеки праці в приміщенні гуртка та в механічній майстерні;

-         порядок організації й обладнання робочого місця;

-         відомості про історію авіації, космонавтики й авіамоделізму;

-         властивості повітря, підйомну силу та центр ваги тіла;

-         типи літальних апаратів; побудову креслення, виготовлення моделей за кресленням;

-         властивості паперу та пінопласту, технологію роботи з папером і пінопластом, склеювання паперу та пінопласту;

-         властивості пиломатеріалів і порід дерев, які використовуються для виготовлення авіамоделей;

-         різновиди вимірювальних і розмічальних інструментів, інструментів і пристроїв для пиляння деревини, фанери, пінопласту, для обпилювання та шліфування, для поперечного та повздовжнього пиляння деревини, для стругання, свердління отворів;

-         будову свердлильного, токарного та фрезерного верстатів;

-         прийоми й елементи вирішення винахідницьких задач;

-         правила безпеки при запуску авіамоделей та моделей ракет;

-         порядок регулювання моделі планера;

-         порядок запуску вільнолітаючих моделей.

 

Вихованці повинні вміти:

-         організовувати робоче місце;

-         наносити розмічальні лінії; за кресленням моделі, обирати необхідні матеріали для її виготовлення;

-         визначати порядок виготовлення окремих елементів моделі, виготовляти й обробляти вироби з пінопласту, виготовляти модель або окремі елементи моделі з паперу та пінопласту;

-         виконувати поперечне та поздовжнє пиляння, свердління отворів деталей моделі, застосовуючи токарний та фрезерний верстат;

-         виконувати з`єднання деталей, застосовуючи склеювання;

-         виготовляти окремі елементи з дроту та тонколистового металу;

-         проектувати та виготовляти схематичну модель планера та літака;

-         проектувати, виготовляти та запускати вільнолітаючі моделі;

-         вирішувати найпростіші конструкторські задачі;

-         застосовувати персональний комп`ютер для розрахунків та побудови креслень авіамоделей.

 

У вихованців мають бути сформовані компетентності:

пізнавальна ознайомлення з технічними видами спорту; основами авіаційних наук і технологій, поняттями про основні технологічні прийоми проектування та виготовлення авіамоделей;

практична набуття техніко-технологічних умінь і навичок, досвіду роботи з різними інструментами; практичних навичок у проектуванні авіамоделей різного функціонального призначення, їх регулювання та запуску; оволодіння технологіями виготовлення різних класів моделей за кресленнями та власної конструкції й їх експлуатації;

творча оволодіння майстерністю виготовлення авіамоделей, розвиток технічного мислення, конструкторських здібностей; підтримання стійкого інтересу до технічної творчості;

соціальна виховання культури праці; професійне самовизначення, обґрунтований вибір професії з урахуванням власних інтересів і здібностей; розвиток позитивних якостей особистості: працелюбності, наполегливості, відповідальності.

 

Основний рівень, другий рік навчання

НАВЧАЛЬНО-ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН

п/п

Тема

Кількість годин

теоретичні

практичні

усього

1.

Вступ

3

3

2.

Аеродинаміка літаючих моделей й основи авіамодельної метеорології

3

3

6

3.

Авіамодельне матеріалознавство й інструменти для виготовлення моделей

3

3

6

4.

Технологія виготовлення літаючих моделей

3

3

6

5.

Проектування та виготовлення вільнолітаючих моделей нечемпіонатних класів

6

48

54

6.

Проектування та виготовлення кордових контурних моделей

6

48

54

7.

Авіамодельні двигуни

3

9

12

8.

Правила проведення та участь у змаганнях з авіамодельного спорту

3

3

6

9.

Регулювальні та тренувальні запуски моделей й участь у змаганнях

3

21

24

10.

Моделі ракет

3

12

15

11.

Основи технічної творчості. Елементи вирішення винахідницьких задач. Прийоми проектування на ПК

6

15

21

12.

Екскурсії, конкурси, виставки

6

6

13.

Підсумок

3

3

 

Разом

45

171

216

 

ЗМІСТ ПРОГРАМИ

1. Вступ (3 год.)

Відомості з історії розвитку авіації й авіамоделювання. Значення авіації в розвитку суспільства та народного господарства України.

Авіамоделізм – технічний вид спорту. Категорії авіамоделей: вільнолітаючі, кордові, радіокеровані, моделі копії, вертольоти. Категорії сучасних спортивних авіамоделей: вільнолітаючі, кордові і радіокеровані. Демонстрування готових зразків моделей.

Правила проведення змагань. Спортивні розряди та нормативи.

Порядок роботи гуртка. Обговорення річного плану роботи. Техніка безпеки під час роботи в гуртку. Організаційні питання.

 

2. Аеродинаміка літаючих моделей та основи авіамодельної метеорології (6 год.)

Теоретична частина. Поняття про аеродинаміку як науку. Вплив форми тіла на характер обтічності. Поняття про ламінарний, турбулентний та межовий шар. Закон Бернуллі. Рух пластини у повітрі. Виникнення підйомної сили, кут атаки.

Профіль крила. Особливості обтічності крила.

Аеродинамічні та геометричні характеристики крила. Розмах, звуження, подовження, хорда, кут поперечного «V» та площа крила. Форми крила у плані, стрілоподібність. Авіамодельні профілі крила, вибір профілю.

Поняття про аеродинамічні коефіцієнти Сx і Сy та критичні кути атаки профілю.

Поняття про метеорологію як науку. Погода, прилади для її визначення: барометри, термометри, психрометри, анемометри.

Хмари, їх різновиди. Конвекція та турбулентність атмосфери. Термічні висхідні та низхідні потоки, умови їх утворення.

Відомості про погоду, необхідну для запусків моделей.

Практична частина. Побудова профілю крила за допомогою таблиць.

Розрахунки параметрів моделі планера. Визначення метеорологічних умов для запуску моделей.

 

3. Авіамодельне матеріалознавство та інструменти для виготовлення моделей (6 год.)

Теоретична частина. Метали та сплави, їх застосування й обробка. Загальні властивості металів. Фізико-механічні та технологічні властивості.

Сталь. Види сталі: конструкційні, вуглецеві, інструментальні.

Алюміній та алюмінієві сплави. Види алюмінієвих сплавів, їх фізико-механічні властивості.

Припаї. Види припаїв: твердий і м’який. Флюси. Застосування припоїв і флюсів.

Механічна обробка металів різанням: розпилювання, свердління, точіння, фрезерування та шліфування.

Контрольно-вимірювальні інструменти: штангенциркуль, кутомір, мікрометр.

Різці товарні: прохідні, підрізні, відрізні, розточувальні. Правила безпеки при роботі в майстерні на верстатах.

Практична частина. Робота на токарному верстаті. Виготовлення авіамодельного ножа.

 

 

4. Технологія виготовлення літаючих моделей (6 год.)

Теоретична частина. Технологія заготівельних робіт.

Виготовлення дерев’яних рейок невеликого перерізу: лонжеронів, кромок, стрингерів (для набірних конструкцій).

Виготовлення нервюр у пакеті (сталого та змінного перерізу). Обробка деталей за розмітками та шаблонами.

Виготовлення деталей з листового металу.

Обробка деталей на металообробних верстатах: свердлильних, токарних, фрезерних і заточувальних.

Технологія складальних робіт.

Складання несучих поверхонь моделей за кресленням й у стапелі.

Складання фюзеляжів. Складання та встановлення систем керування. Шасі, паливний бачок, таймерний механізм.

Складання втулок моделей гумовим двигуном. Перевірка стиковки деталей моделі та встановлюючих кутів.

Технологія обтягування моделей спеціальним папером, тканиною, синтетичними плівками.

Технологія оздоблювальних робіт.

Нанесення написів й обробка за трафаретом, декалькоманія. Оздоблення моделі.

Практична частина. Виготовлення дерев’яних рейок невеликого перерізу: лонжеронів, кромок, стрингерів. Виготовлення нервюр у пакеті. Обробка деталей за розмітками та шаблонами.

 

5. Проектування та виготовлення вільнолітаючих моделей нечемпіонатних класів (54 год.)

Теоретична частина. Вільнолітаючі моделі: планер класу F–1–H формули А–1, модель класу F–1–G з гумовим двигуном, таймерна модель   F–1–P з мікродвигуном об’ємом до 1,5 см3. Схеми моделей, статистичні дані, основні напрями їх розвитку. Параметри моделей. Профілі та форми крила у плані. Аеродинаміка крила. Форми фюзеляжів, конструктивні особливості. Хвостове оперення.

Стійкість при буксируванні на леєрі та у вільному польоті.

Конструкція. Матеріали, що застосовуються; вагові характеристики деталей, вузлів та агрегатів.

Практична частина. Виконання робочих креслень моделей. Виготовлення рейок для лонжеронів, кромок, стрингерів. Вирізування нервюр крила й оперення. Складання центроплану та «вушок». 3’єднування «вушок» з центропланом. Виготовлення, приклеювання та доопрацювання кінцівок крила. Доопрацювання крила за профілем.

Виготовлення вузлів кріплення крила. Виготовлення деталей фюзеляжу. Випилювання носика, шпангоутів. Виготовлення баласту, штирів, буксирувального гачка, обмежувача відхилення стабілізатора та руля повороту.

Виготовлення гвинтів для моделей з гумовим двигуном та таймерних моделей. Виготовлення втулки, моторної рами та паливного бачка.

Складання моделей. Перевірка встановлювальних кутів і геометричних параметрів моделей.

Фарбування та пресування паперу. Обтягування та лакування моделей. Використання сучасних матеріалів для обтягування й оздоблення моделей. Виготовлення стартових пристосувань.

 

6. Проектування та виготовлення кордових контурних моделей    (54 год.)

Теоретична частина. Кордові моделі: швидкісна модель класу F–2–A, пілотажна модель класу F–2–B, гоночна модель класу F–2–C, модель-напівкопія класу F–4–B.

Схеми моделей, статистичні дані. Основні напрями в розвитку кордових моделей. Параметри моделей. Профілі крил. Особливості систем керування та силових установок. Вимоги до двигунів, повітряних гвинтів, паливних систем, шасі. Конструкції фюзеляжів.

Практична частина. Виконання робочих креслень моделей. Виготовлення рейок для лонжеронів, кромок, стрингерів. Вирізування нервюр крила, оперення, шпангоутів, кінцівок.

Виготовлення закрилків, щитків, елеронів. Складання крила, встановлення механізації та систем керування.

Виготовлення оперення, рулів висоти та повороту, навішування рулів.

Виготовлення фюзеляжу, моторної рами. Вклеювання моторної рами та монтаж шасі.

Паливна система. Паяння та встановлення бачка (бачків). Складання моделі. Монтаж механізації, виконавчих механізмів. Підготовка моделей до обтягування. Шпатлювання, нанесення ґрунту. Доробка поверхонь.

Обтягування моделей. Лакування. Фарбування. Нанесення розпізнавальних знаків.

Встановлення двигуна (двигунів). Перевірка балансування моделі.

 

7. Авіамодельні двигуни (12 год.)

Теоретична частина. Гумові двигуни для літаючих моделей чемпіонатних класів. Фізико-механічні властивості гуми. Авіамодельні гуми й їх характеристики. Обробка гумового мотора. Зберігання та особливості експлуатації.

Двигуни внутрішнього згоряння. Будова двотактних авіамодельних двигунів. Принцип роботи двигуна. Паливні суміші. Порядок їх приготування та зберігання. Правила експлуатації авіамодельних двигунів.

Практична частина. Відпрацювання навичок запуску та регулювання авіамодельних двигунів. Проведення вимірювань частоти обертання двигуна за допомогою тахометра.

 

8. Правила проведення й участі в змаганнях з авіамодельного спорту (6 год.)

Теоретична частина. Правила змагань для моделей чемпіонатних класів та для моделей нечемпіонатних класів. Положення про змагання. Права й обов’язки учасників змагань. Правила безпеки.

Практична частина. Вибір майданчика для запуску вільнолітаючих моделей. Забезпечення безпеки при запуску кордових моделей. Правила поводження на кордодромі й аеродромі. Надання першої медичної допомоги.

 

9. Регулювальні та тренувальні запуски моделей й участь у змаганнях ( 24 год.)

Теоретична частина. Запуск вільнолітаючих моделей. Перевірка геометричних і вагових параметрів моделей, установочних кутів і балансування. Запуск моделі з рук. Доводка центрування. Запуски моделей із леєра. Запуски моделей з гумовим двигуном (на неповну потужність). Доводка моторного польоту, регулювання установочних кутів крила та стабілізатора, осі нахилу втулки повітряного гвинта. Доводка польоту з віражем. Запуск таймерної моделі з рук без запуску двигуна. Запуск двигуна на моделі, регулювання режимів роботи. Перевірка роботи таймерного механізму. Пробні запуски моделі.

Запуски кордових моделей. Встановлення режиму роботи двигуна. Відпрацювання старту. Вивчення комплексу фігур вищого пілотажу. Робота механіків по обслуговуванню моделі під час змагань. Робота екіпажів у класі гоночних моделей. Польоти у парі або трійці в класі гоночних моделей.

Практична частина. Тренувальні польоти на аеродромі та кордодромі. Підготовка й участь у змаганнях.

 

10. Моделі ракет (15 год.)

Теоретична частина. Принцип реактивного руху. Будова, устрій та призначення ракет. Історія ракетобудування. Космонавтика. Україна – потужна космічна держава.

Ракетомодельний спорт. Правила з ракетомодельного спорту. Вимоги до моделей ракет.

Сили, які діють на модель ракети у польоті. Матеріали, які застосовуються для виготовлення моделей ракет. Модельні ракетні двигуни (МРД). Дистанційний запуск. Техніка безпеки при виготовленні та запуску моделей ракет.

Практична частина. Виготовлення моделі ракети зі стрічкою класу S–6–A. Виготовлення корпусу, стабілізаторів, головного обтічника, стрічки для спуску моделі.

Складання та регулювання моделі, її оздоблення. Підготовка МРД і встановлення його на модель. Запуски моделей ракет.

 

11.Основи технічної творчості. Елементи вирішення винахідницьких задач. Прийоми проектування на ПК (21год.)

Теоретична частина. Організація роботи інженера-дослідника на виробництві. Конструктор-технолог. Методи наукової організації праці на виробництві. Методологія вирішення конструкторських задач. Поняття про алгоритм. Робота з літературою.

Видатні вчені, конструктори, інженери. Розвиток інженерної думки в Україні. Історія розвитку авіації в Україні й у світі. Ознайомлення з прийомами творчого вирішення конструкторських задач. Розробка та захист проектів експериментальних моделей.

Прийоми роботи на ПК. Прикладні програми. Правила безпеки під час роботи з ПК.

Практична частина. Розробка та захист проекту експериментальної моделі літального апарата.

Вирішення конструкторських задач за допомогою методів теорії вирішення винахідницьких задач. Складання алгоритму вирішення конструкторсько-технологічної задачі з виготовлення моделі.

Розрахунки параметрів моделі на ПК. Побудова за допомогою ПК технічних малюнків і креслень моделей.

 

12. Екскурсії, конкурси, виставки (6 год.)

Екскурсії на підприємства, виставки та до музеїв. Участь у різноманітних конкурсах, виставках, змаганнях. Організація та проведення різноманітних масових заходів.

 

13. Підсумок (3 год.)

Підведення підсумків роботи гуртка за рік.  Відзначення кращих вихованців.

 

ПРОГНОЗОВАНИЙ РЕЗУЛЬТАТ

 

Вихованці повинні знати:

-         правила безпеки праці в приміщенні гуртка та в механічній майстерні;

-         порядок організації й обладнання робочого місця;

-         властивості повітря, підйомну силу та центр ваги тіла;

-         типи літальних апаратів;

-         побудову креслення, виготовлення моделей за кресленням, порядок виготовлення моделей;

-         властивості паперу та пінопласту, технологію роботи з папером і пінопластом, склеювання паперу та пінопласту;

-         властивості пиломатеріалів і порід дерев, які використовуються для виготовлення авіамоделей;

-         властивості металів і пластмас, технологію обробки металів і пластмас;

-         різновиди вимірювальних і розмічальних інструментів, інструментів і пристроїв для пиляння деревини, фанери, пінопласту, для обпилювання та шліфування, для поперечного та повздовжнього пиляння деревини, для стругання, для свердління отворів, для обробки металів на токарному верстаті;

-         будову свердлильного, токарного та фрезерного верстатів;

-         прийоми й елементи вирішення винахідницьких задач;

-         правила безпеки при запуску авіамоделей та моделей ракет;

-         порядок регулювання моделі планера;

-         порядок запуску вільнолітаючих, кордових моделей та моделей ракет.

 

Вихованці повинні вміти:

-         організовувати робоче місце;

-         виготовляти моделі за кресленням, обирати необхідні матеріали для їх виготовлення;

-         виготовляти модель або окремі елементи моделі з паперу та пінопласту;

-         виконувати поперечне та поздовжнє пиляння, свердління отворів, деталей моделі, застосовуючи токарний та фрезерний верстат, з`єднання деталей, застосовуючи склеювання;

-         виготовляти окремі елементи з дроту та тонколистового металу;

-         проектувати та виготовляти схематичну модель планера та літака;

-         проектувати, виготовляти та запускати вільнолітаючі та кордові моделі літаків, моделі ракет;

-         вирішувати найпростіші конструкторські задачі;

-         виконувати за допомогою персонального комп`ютера розрахунки та будувати креслення авіамоделей.

 

У вихованців мають бути сформовані компетентності:

пізнавальна ознайомлення з технічними видами спорту, основами авіаційних наук і технологій, поняттями про основні технологічні прийоми проектування та виготовлення авіамоделей;

практична набуття техніко-технологічних умінь і навичок; оволодіння технологіями виготовлення різних класів моделей за кресленнями та власної конструкції й їхньої експлуатації; практичних навичок у проектуванні авіамоделей різного функціонального призначення, їх регулювання та запуску, робота з різними інструментами;

творча оволодіння майстерністю виготовлення авіамоделей, розвиток технічного мислення, конструкторських здібностей; підтримання стійкого інтересу до технічної творчості;

соціальна виховання культури праці; професійне самовизначення, обґрунтований вибір професії з урахуванням власних інтересів і здібностей; розвиток позитивних якостей особистості: працелюбності, наполегливості, відповідальності.

 

Вищий рівень, перший і наступні роки навчання

НАВЧАЛЬНО-ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН

Тема

Кількість годин

теоретичні

практичні

усього

1.

Вступ

3

3

2.

Аеродинаміка літаючих моделей

12

6

18

3.

Авіамодельне матеріалознавство

6

9

15

4.

Технологія виготовлення літаючих моделей

12

9

21

5.

Авіамодельні двигуни

6

18

24

6.

Проектування та виготовлення моделей за вибором

30

120

150

7.

Радіокеровані, рекордні та експериментальні моделі. Дослідницька робота

18

54

72

8.

Регулювання моделей, тренувальні запуски. Правила проведення змагань й участь у змаганнях

12

30

42

9.

Екскурсії, конкурси, виставки

12

12

10.

Підсумок

3

3

 

Разом

102

258

360

 

ЗМІСТ ПРОГРАМИ

1. Вступ (3 год.)

Аналіз роботи гуртка за минулий рік. Ознайомлення з планом роботи гуртка на навчальний рік. Організаційні питання. Інструктаж з правил безпеки.

Авіація та космонавтика на сучасному етапі науки і техніки. Спортивні класи моделей. Перспективи розвитку авіації. Значення та можливості використання літаючих моделей.

 

2. Аеродинаміка літаючих моделей (18 год.)

Теоретична частина. Поняття про аеродинаміку як науку. Елементарні відомості з аеродинаміки. Повітря й опір тіл, що рухаються в ньому. Обтічна форма для твердого тіла. Залежність опору від форми тіла.

Вплив форми тіла на характер обтічності. Поняття про ламінарний, турбулентний та межовий шар.

Закон Бернуллі. Рух пластинки у повітрі.

Виникнення підйомної сили, кут атаки. Профіль крила. Особливості обтічності крила.

Аеродинамічні труби. Призначення та застосування аеродинамічних труб. Труби високих та малих швидкостей. Схема та будова аеродинамічних труб. Продувні моделі. Поняття про критерії подібності.

Аеродинамічні та геометричні характеристики. Розмах, звуження, видовження, хорда, кут поперечного «V» та площа крила. Форми крила у плані. Стрілоподібність. Крилові авіамодельні профілі, застосування, вибір профілю. Поняття про аеродинамічні коефіцієнти Сx і Сy та критичні кути атаки профілю. Поляра й якість крила.

Льотні характеристики. Політ моделі. Умови горизонтального сталого прямолінійного польоту. Планерування. Політ з набором висоти, траєкторія польоту. Стійкість. Поняття про стійкість. Поздовжня та бокова стійкість, роль оперення. Балансування. Коефіцієнти стійкості. Врахування особливостей моделей.

Аеродинамічні схеми. Класична схема, «качка», «літаюче крило». Розміщення крила й оперення. Поняття про інтерференцію частин моделі.

Повітряні гвинти. Форми гвинтів. Аеродинамічні та геометричні характеристики гвинтів. Поняття про легкий, важкий й оптимальний гвинт. Класифікація гвинтів.

Практична частина. Розрахунок геометричних параметрів моделі планера та кордової моделі літака. Побудова профілю крила та стабілізатора. Розрахунок параметрів гвинта. Виготовлення гвинта. Спосіб побудови перетину гвинта. Виготовлення шаблонів крила. Визначення коефіцієнта корисної дії гвинта. Підбір гвинта для двигуна.

 

3. Авіамодельне матеріалознавство (15 год.)

Теоретична частина. Метали та сплави, їх застосування й обробка. Загальні властивості металів. Фізико-механічні та технологічні властивості.

Сталь. Види сталі: конструкційні, вуглецеві, інструментальні.

Алюміній й алюмінієві сплави. Види алюмінієвих сплавів, їх фізико-механічні властивості.

Припаї. Види припаю: твердий та м’який. Флюси. Застосування припоїв і флюсів.

Механічна обробка металів різанням: пиляння, свердління, точіння, фрезерування та шліфування.

Контрольно-вимірювальні інструменти: штангенциркуль, кутомір, мікрометр. Різці товарні: прохідні, підрізні, відрізні, розточувальні. Правила безпеки під час роботи в майстерні на верстатах.

Склопластики. Фізико-механічні властивості. Застосування. Наповнювачі та зв’язувачі. Формування виробів із склопластиків. Склеювання склопластиків з іншими матеріалами.

Гума. Сира та вулканізована гума. Напівфабрикати з вулканізованої гуми: листи, стрічки, нитки, їх призначення. Сорти авіамодельних гум для гумових двигунів; їх характеристики. Вироби для моделей з вулканізацією сирої гуми. Пристрої та способи вулканізації. Вулканізація в лабораторних умовах.

Тканина. Натуральні та синтетичні тканини, що застосовуються в авіамоделізмі. Призначення та вимоги до них.

Папір. Види паперу. Застосування та призначення.

Синтетичні плівки. Види синтетичних плівок: поліетиленові, триацетатні, лавсанові. Застосування та призначення. Способи обробки.

Клей та технологія склеювання. Фізико-хімічні основи склеювання. Адгезія. Види клеїв. Клеї, що сохнуть, та клеї, що полімеризуються. Технологія підготовки поверхонь, технологія склеювання. Міцність клейових з’єднань. Вибір клею. Правила безпеки під час роботи з клеєм.

Лакофарбові матеріали. Захисні та декоративні покриття. Види лакофарбових матеріалів: шпаклівка, ґрунти, фарби, лаки. Технологія нанесення покриття. Правила безпеки під час роботи з лакофарбовими матеріалами. Лакофарбові матеріали, що застосовуються в практиці авіамоделізму.

Практична частина. Прийоми токарної обробки. Заточування різців. Заточування фрез. Прийоми фрезерування. Хімічне фрезерування. Види та способи обробки шліфуванням. Прийоми роботи з полірувальними кругами та пастами. Притирання, пристосування та прийоми роботи.

 

4. Технологія виготовлення літаючих моделей (21 год.)

Теоретична частина. Поняття про технологію виготовлення літаючих моделей. Технологія заготівельних робіт. Виготовлення дерев’яних матриць і пуансонів для формування виробів. Технологія виготовлення деталей з листового металу. Відомості про формування пластмасових деталей. Обробка на металорізальних верстатах: токарних, фрезерних, свердлильних.

Технологія складальних робіт. Технологія складання фюзеляжів (набірні конструкції, монококові тощо). Технологія паяння бачків, шасі й інших виробів. Технологія складання втулок моделі з гумовим двигуном. Технологія виготовлення повітряних гвинтів.

Технологія оздоблювальних робіт: шпаклювання, ґрунтування, фарбування моделей синтетичними лакофарбовими матеріалами. Нанесення написів й оздоблення моделі за трафаретами та деколями.

Практична частина. Паяння бачка, шасі й інших деталей. Оздоблення моделі: ґрунтування, шпаклювання, фарбування, лакування, виготовлення трафаретів. Нанесення написів і малюнків на модель.

 

5. Авіамодельні двигуни (24 год.)

Теоретична частина. Способи одержання тяги для польоту моделі. Силові установки. Повітряний гвинт, як рушій. Гвинтомоторні групи. Реактивні двигуни. Типи реактивних авіамодельних двигунів. Модельні ракетні двигуни (МРД). Принцип роботи та будова. Вимоги Міжнародної авіаційної федерації (FAI) до двигунів спортивних і рекордних моделей.

Поршневі двигуни. Принцип роботи та будова двигунів. Призначення частин двигуна. Компресійні двигуни та двигуни з розжарювальним запаленням. Вимоги FAI до авіамодельних поршневих двигунів для літаючих моделей. Особливості правил безпеки під час експлуатації двигунів.

Поняття про газорозподіл і продувку. Поняття про дросельну та зовнішню характеристику двигуна. Потужність і обертальний момент. Формула для визначення потужності двигуна. Способи визначення потужності.

Паливо. Процес згоряння в двигунах. Теплотворна здатність палива. Склад і види палива для компресійних двигунів і двигунів з розжарювальним запаленням. Присадки до палива: антидетонаційні, миючі, охолоджуючі та такі, що збільшують потужність. Вплив присадок на ресурс роботи двигуна.

Поняття про паливні системи. Роль паливних систем у роботі двигуна. Види паливних систем. Деталі та вузли паливних систем: бачки, фільтри, заправні пристрої, паливопроводи, види та типи з’єднань. Правила безпеки.

Практична частина. Запуск двигунів внутрішнього згоряння, їх регулювання. Запуск МРД.

 

6. Проектування та виготовлення моделей за вибором (150 год.)

               Вільнолітаючі моделі чемпіонатних класів

Теоретична частина. Основні напрями у розвитку моделей. Схеми моделей, їх дані та двигуни, що застосовуються. Норми FAI. Поняття про проектування та виготовлення робочих креслень моделей: моделі планера F–1–А , моделі літака з гумовим двигуном F–1–В, таймерної моделі літака F–1–C, мікромоделі літаків F–1–Д.

Аеродинаміка крила. Форми крил у плані. Параметри моделей. Профілі крил. Конструктивні заходи для покращання аеродинаміки крила. Зшивання носика профілю (кесонна конструкція), жорстка обшивка, обшивка синтетичними плівками.

Аеродинаміка фюзеляжу. Форми фюзеляжів, поперечний переріз (мідель), засоби зменшення опору фюзеляжів. Аеродинаміка оперення. Профілі, установочні кути тощо.

Силові установки. Геометричні й аеродинамічні характеристики повітряних гвинтів. Побудова шаблонів гвинтів. Робота дерев’яного та пластмасового гвинта. Характеристики двигунів. Вимірювання потужності двигуна та тяги гвинта. Поняття про характеристики гвинтомоторної групи.

Способи компенсації реактивного моменту повітряного гвинта. Траєкторія польоту моделі, швидкість польоту по траєкторії, по вертикалі. Характеристики моторного та ширяючого польоту. Застосування перебалансування моделі у польоті.

Стійкість моделі. Стійкість у моторному польоті, у перехідному режимі (вихід моделі на планерування), під час планерування.

Регулювання та балансування моделі у термічну та вітряну погоду.

Конструкція. Матеріали та напівфабрикати, що застосовуються для виготовлення моделей. Вагові характеристики агрегатів і вузлів.

Крило. Конструкції, що застосовуються, вимоги до жорсткості та міцності. Набірне крило, крило із зшивкою носика профілю, з жорсткою обшивкою, тришарові та комбіновані конструкції тощо. Вузол стиковки крила: нерозбірне крило, штирьове, підкісне, пластинчасте кріплення тощо. Переваги та недоліки типів кріплень.

Фюзеляж. Особливості фюзеляжів, вимоги до них. Співвідношення носової та хвостової частин. Конструкції фюзеляжів: набірні, монококові, змішані тощо. Вимоги до міцності. Кріплення моторної рами, таймера й інших пристроїв. Вагові дані.

Конструкції моторних рам: дерев’яних, металевих. Вимоги до міцності. Посадочні пристрої.

Способи обмеження роботи двигуна. Зупинка двигуна перекриттям подачі пального. Конструктивні рішення. Особливості роботи механізму руля поворотів і перебалансування моделі. Хвостове оперення. Вимоги до конструкції. Розміщення та кріплення оперення. Пристрій для примусової посадки моделі. Вагові дані оперення.

Практична частина. Заготовлення рейок для лонжеронів, кромок, стрингерів. Вирізування нервюр крила й оперення. Складання центроплану крила. Складання «вушок». Стиковка «вушок» із центропланом. Доробка крила за профілем. Виготовлення вузлів кріплення крила до фюзеляжу. Виготовлення фюзеляжу, пілона. Вирізування та склеювання бокових частин, встановлення шпангоутів, проведення тяг керування, виготовлення та встановлення шпангоутів з шпильками для кріплення моторної рами. Обробка вирізу для встановлення таймера. Виготовлення посадкового пристрою.

Виготовлення оперення. Складання стабілізатора, кіля, навішування руля поворотів, встановлення гачків для обмежувачів тощо.

Виготовлення паливної системи та таймера. Паяння бачка, переробка годинникового механізму, встановлення його на плату, проведення тяг.

Встановлення бачка. Склеювання фюзеляжу, обробка його поверхні, лакування.

Підготовка моделі до обтягування. Обтягування моделі. Підготовка синтетичної плівки. Наклеювання плівки. Виготовлення стартового пристрою для запуску двигунів.

Перевірка геометричних і вагових параметрів моделі, установочних кутів, балансування, роботи двигуна й автоматики.

Доробка моделі та пристроїв. Запуски на планерування, доведення балансування й установочних кутів. Запуски моделі на неповну потужність двигуна з обмеженням часу його роботи. Доводка моторного польоту: регулювання установочних кутів крила, стабілізатора, руля поворотів, осі нахилу двигуна. Відпрацювання польоту з віражем і виходу моделі на планерування.

 

   Кордові моделі літаків чемпіонатних класів і кордові моделі-копії.

Теоретична частина. Основні напрями в розвитку кордових моделей. Схеми моделей, їх дані. Норми FАІ до моделей. Проектування та виготовлення робочих креслень моделей: моделі швидкісного літака F–2–А, моделі пілотажного літака F–2–В, моделі гоночного літака F–2–C, моделі повітряного «бою» F–2–Д, моделі-копії F–4–B.

Аеродинаміка крила. Форми крил у плані. Параметри моделей. Профілі крил, закрилки. Механіка їх роботи, аеродинамічні характеристики крила з закрилками.

Аеродинаміка фюзеляжу. Форми фюзеляжів. Контурні, набірні, монококові конструкції. Капотування двигуна. Поперечний переріз (мідель) фюзеляжу, кабіна пілота.

Стійкість і маневрування. Поздовжня стійкість. Ефективність механізації крила та керування. Радіус віражу. Балансування. Особливості силової установки. Вимоги до двигунів, повітряних гвинтів, паливної системи. Підбір повітряного гвинта, побудова шаблонів.

Конструкція. Матеріали, що застосовуються, вагові характеристики деталей та вузлів.

Конструкції крила, що застосовуються: набірні з зшивкою носика профілю, з жорсткою обшивкою. Кріплення крила: гумовою стрічкою або з жорсткою фіксацією. Крило з закрилками, конструкція закрилків і способи їх кріплення.

Особливості фюзеляжів, вимоги до них. Співвідношення носової та хвостової частин. Конструкції фюзеляжів: контурні, набірні, монококові, змішані тощо. Вимоги до міцності та жорсткості. Кріплення двигуна, моторної рами, розміщення двигуна.

Посадочні пристрої, шасі з хвостовим колесом, з носовим, велосипедне шасі, їх переваги та недоліки під час зльоту та посадки.

Вимоги до конструкції оперення. Розміщення та кріплення. Навішування рулів висоти, качалки, кути відхилень.

Вимоги до керування. Качалки-трійники, тяги, співвідношення плечей, люфтів у керуванні, матеріали, втулки тощо. Вимоги до міцності та жорсткості. Надійність з’єднань.

Паливна система. Вимоги до паливної системи, особливості її роботи. Паливні бачки, їх встановлення.

Повітряні гвинти. Форми та шаблони. Дерев’яні та пластмасові гвинти.

Практична частина. Заготовка рейок для лонжеронів, кромок, стрингерів. Вирізування нервюр крила. Складання крила. Складання закрилків, навішування.

Виготовлення фюзеляжу. Вирізування контурного фюзеляжу, вирізування бічних поверхонь. Виготовлення та встановлення шпангоутів і моторної рами.

Виготовлення системи керування: качалок, тяг, монтаж керування. Вирізування, обробка, складання стабілізатора, рулів висоти. Навішування рулів висоти та вклеювання стабілізатора.

Виготовлення паливної системи: паяння бачка, встановлення у фюзеляж, з’єднання. Виготовлення шасі.

Складання моделі. Вклеювання крила у фюзеляж, монтаж, керування, заклеювання бічних частин фюзеляжу, монтаж шасі тощо.

Доопрацювання поверхні. Підготовка моделі до обтягування. Шпаклювання поверхонь, ґрунтування. Обтягування. Лакування. Фарбування. Встановлення двигуна, перевірка балансування, виготовлення повітряних гвинтів.

Перевірка геометричних і вагових параметрів моделі, установлювальних кутів, балансування паливної системи та двигуна. Доопрацювання моделі.

Запуск моделі. Доводка режиму двигуна в горизонтальному польоті та при маневруванні. Доводка балансування та системи керування.

 

                               Кордові моделі-копії.

Теоретична частина. Основні напрями в розвитку моделей-копій. Копіювання багатомоторних літаків, копіювання легких літаків, що виконують комплекс фігур вищого пілотажу. Норми FAI до моделей-копій. Точність дотримування масштабу.

Вибір прототипу для копіювання, масштабу копіювання, механізації. Складання програми польоту та визначення кількості набраних очок за коефіцієнтами й якістю виконання демонстрацій, що замовляються.

Розробка ескізного проекту: розмір, вага, несучі площі, висота стояків шасі, внутрішніх об’єктів, розмір обтічників двигуна.

Розробка кінематики прибирання та випускання шасі, регулювання двигуна, прибирання та випускання щитків, закрилків, скидання парашутистів, бомб тощо.

Виготовлення робочого рисунка. Розробка конструкції крила, фюзеляжу, оперення, кріплення двигуна, розміщення паливної системи. Детальне опрацьовування конструкції та розміщення механізмів для виконання демонстрацій у польоті.

Матеріали та напівфабрикати, що застосовуються. Вагові характеристики вузлів й агрегатів.

Конструкції крила, що застосовуються: набірні з зшивкою носика профілю, з жорсткою обшивкою, тришарові тощо.

Механізація крила: закрилки, щитки, механізми їх відхилень.

Конструкції фюзеляжів, що застосовуються: набірні, монококові, змішані, комбіновані тощо.

Конструкції та розміщення моторних рам.

Вимоги до міцності та жорсткості. Шасі, вимоги до жорсткості, міцності. Шасі, які прибираються та не прибираються. Механічний й електромеханічний привід випускання та прибирання шасі.

Система керування. Вимоги до жорсткості, міцності та надійності. Качалки керування, тяги, з’єднання, кронштейни й їх кріплення, люфти в з’єднаннях й ін. Паливна система. Особливості роботи. Паливні бачки, їх встановлення.

Двигун, його кріплення, вимоги до режиму роботи. Особливості повітряних гвинтів.

Практична частина. Виготовлення моделей-копій за індивідуальним планом. Запуск моделей. Доведення режиму роботи двигуна (двигунів) у польоті. Тренування. Відпрацювання запуску двигуна, старту, програми польоту (демонстрацій).

 

                       Моделі ракет чемпіонатних класів

Теоретична частина. Основні напрями в розвитку моделей ракет. Норми FAI. Статистичні дані.

Схеми моделей ракет чемпіонатних класів: S–1–A/B – на висоту польоту; S–3–A – на тривалість польоту з парашутом; S–4–A – моделі планерів з прискорювачем; S–6–A – на тривалість польоту зі стрічкою; S–5–B/C – моделі–копії ракет на висоту польоту; S–7 – моделі-копії ракет на реалізм польоту; S–8–Д/E/P – моделі реактивних планерів на тривалість польоту; S–9–A – моделі ракет на тривалість польоту з авторотацією.

Аеродинаміка моделей ракет і ракетопланів. Параметри моделей. Профілі крил. Конструктивні прийоми для покращення аеродинаміки моделей ракет і ракетопланів.

Аеродинаміка корпусу та фюзеляжу. Форми фюзеляжів. Поперечний переріз (мідель) моделі, способи зменшення опору корпусу та фюзеляжу. Герметизація моделі.

Аеродинаміка стабілізаторів й оперення. Профілі, установочні кути для моделей ракетопланів. Стійкість моделей ракет на активному та пасивному відрізку польоту. Поздовжня стійкість моделей ракетопланів, ефективність рулів висоти, балансування. Вимоги до модельних ракетних двигунів (МРД), їх класифікація. Правила безпеки при роботі з МРД.

Конструкція. Матеріали, що застосовуються, вагові характеристики агрегатів і вузлів.

Особливості корпусів моделей ракет і фюзеляжів ракетопланів. Вимоги до них. Конструктивні особливості фюзеляжів. Монококові та змішані конструкції. Силові частини корпусу ракети та фюзеляжів. Кріплення МРД.

Міцність корпусу ракети та фюзеляжів і посадочного пристосування.

Крило для моделей класу S–4–A, S–8–Д/E/P. Конструкції, що застосовуються. Крило з обробкою кромок, тришарове з металевою, дерев’яною, пластмасовою обшивкою та заповнювачем.

Вимоги до конструкції стабілізаторів й оперення. Розміщення та кріплення.

Вимоги до радіоапаратури та системи керування. Розміщення радіоапаратури та рульових машинок на борту. Качалки-трійники, круглі качалки, конструкції, співвідношення плечей, матеріали, втулки й ін. Тяги. Вимоги до міцності та жорсткості з’єднання, люфти.

Практична частина. Виготовлення моделей за індивідуальним планом. Виготовлення корпусу моделі ракети з паперу. Підготовка оснастки. Виготовлення заготовки. Склеювання. Обробка поверхні.

Виготовлення корпусу моделі з синтетичних матеріалів із застосуванням полімерних смол. Підготовка оснастки. Вирізування заготовки. Формування корпусу. Термічна обробка. Доведення поверхні корпусу моделі.

Виготовлення стабілізаторів для моделей ракет. Вибір матеріалу. Виготовлення заготовки. Обробка поверхні стабілізаторів.

Виготовлення заготовки для крила ракетоплана, обкантовка, обробка за профілем. Виготовлення набірної конструкції крила. Виготовлення нервюр, кромок крила та стрингерів. Складання крила на стапелі.

Обробка заготовок для фюзеляжу, склеювання заготовок, обробка обтічника. Розмітка осьових ліній, вирізи під крило, стабілізатор.

Обробка заготовки для стабілізатора та кіля ракетоплана, розмітка, обробка за профілем, навішування рулів висоти та повороту, кріплення качалок.

Виготовлення системи керування для моделей ракетопланів: качалок, втулок, тяг, монтаж керування на моделі, перевірка роботи.

Виготовлення головного обтічника.

Виготовлення системи рятування для моделей ракет. Виготовлення парашутної системи. Розрахунок площі парашута. Виготовлення шаблону. Виготовлення парашута з паперу та синтетичних плівок.

Виготовлення стрічки. Розрахунок параметрів. Виготовлення стрічки з паперу та синтетичних плівок.

Складання моделі. Регулювання, центрування. Остаточна обробка поверхні: шпаклювання, ґрунтування, фарбування, полірування поверхні.

Виготовлення стартових пристосувань для запуску моделей ракет і ракетопланів.

Перевірка геометричних і вагових параметрів моделі, установочних кутів, балансування. Підготовка модельних ракетних двигунів до роботи. Підготовка до встановлення МРД на модель. Доробка моделі та стартового обладнання. Відпрацювання зльоту. Відпрацювання запуску та регулювання моделі в польоті.

 

7. Радіокеровані, рекордні та експериментальні моделі. Дослідницька робота (72 год.)

Теоретична частина. Особливості радіокерованих, експериментальних і рекордних моделей. Радіокеровані моделі планерів і літаків. Радіокеровані пілотажні моделі, моделі-копії та гоночні моделі. Експериментальні та рекордні моделі літаків і моделей ракет. Загальні вимоги FАІ.

Радіоапаратура керування, її можливості. Кількість команд. Особливості керування. Комплекс фігур вищого пілотажу. Особливості його виконання.

Аеродинаміка радіокерованої моделі планера, експериментальної моделі планера, рекордної моделі літака. Аеродинаміка крила. Форми крил у плані. Параметри моделей. Профілі крил. Керовані поверхні, кути відхилень.

Аеродинаміка фюзеляжу. Форми фюзеляжів, поперечний переріз (мідель). Стійкість і керованість. Поздовжня та бокова стійкість. Ефективність керування, балансування. Особливості силової установки. Вимоги до силової установки: двигунів, паливних систем, повітряних гвинтів. Підбір повітряного гвинта, побудова його шаблонів.

Конструкція. Матеріали, що застосовуються, напівфабрикати, вагові характеристики агрегатів і вузлів.

Крило. Вимоги до міцності та жорсткості. Конструкції, що застосовуються: набірні – зі зшивкою носика профілю (кесонні), з жорсткою обшивкою й ін. Конструкції елеронів, їх навішування.

Вузли кріплення крила до фюзеляжу: суцільне крило, що закріплюється гумовою стрічкою, роз’ємне крило з пластинчатим, штирьовим й іншими видами кріплень.

Фюзеляж. Вимоги до міцності та жорсткості. Конструкції, що застосовуються: набірні з жорсткою обшивкою бокових поверхонь, монококові конструкції, змішані конструкції, Форми фюзеляжів, силові схеми. Вирізи та кронштейни, розміщення апаратури.

Моторні рами: дерев’яні та металеві, їх кріплення.

Паливні системи. Вимоги до них. Особливості конструкції бачків. Злітно-посадочні пристрої. Гачки для запуску моделей. Схеми шасі, вимоги до міцності та жорсткості, їх кріплення, конструкція.

Оперення. Конструкції, що застосовуються: набірні зі зшивкою носика профілю, з жорсткою обшивкою. Поверхні керування, конструкція, навішування рулів, качалки.

Система керування. Розподіл команд на керуючі поверхні. Рульові машинки, їх кріплення, проведення тяг керування. Регулювальні вузли у системі керування.

Практична частина. Розробка проекту за допомогою ПК. Побудова математичної моделі літака. Виготовлення креслень на ПК. Заготовка рейок для кромок, лонжеронів, стрингерів, бокових поверхонь фюзеляжу.

Вирізання нервюр крила, оперення. Складання крила, елеронів, оперення та рулів висоти та поворотів. Навішування рулів й елеронів. Виготовлення вузлів стиковки. Складання фюзеляжу. Виготовлення моторної рами, паливної системи, шасі.

Монтаж рульових машинок у крилі, фюзеляжі, розміщення приймача, живлення. Встановлення двигуна та контроль балансування, коректування розміщення апаратури.

Складання моделі та підготовка до обтягування. Обтягування та лакування моделі. Виготовлення повітряних гвинтів.

Перевірка геометричних і вагових параметрів моделі, контроль встановлювальних кутів, балансування, роботи двигуна, паливної системи, апаратури керування. Запуск моделі. Стійкість буксирування на леєрі. Стійкість у горизонтальному польоті.

Відпрацювання якості польоту в різних метеорологічних умовах у зазначеному місці на невеликій висоті. Обробка й аналіз отриманих результатів на ПК. Усунення недоліків.

Доробка моделі. Доведення режиму роботи двигуна у горизонтальному польоті та при маневруванні.

Доведення балансування та системи керування. Підготовка до рекордних спроб. Запуск моделі.

 

8. Регулювання моделей, тренувальні запуски. Правила проведення змагань й участь у змаганнях (42 год.)

Теоретична частина. Відомості про підготовку моделей до експлуатації. Перевірка надійності роботи двигуна, паливної системи, автоматичних пристроїв, остаточна доробка.

Поняття про стартові пристосування й інструменти. Транспортування моделей в контейнерах, ящиках, чемоданах, відповідно до транспортних засобів для збереження моделей.

Практична частина. Вибір майданчика. Складання моделі, перевірка геометричних параметрів. Пробні запуски двигуна та роботи систем. Запуски моделей.

Регулювання та планерування, політ на малому газі, політ з обмеженим часом роботи двигуна (для вільнолітаючих моделей). Регулювальні польоти на малому газі, доводка балансування, системи управління (для кордових моделей).

Регулювальні польоти на малому газі, доводка балансування, системи управління, режиму роботи двигуна й ін. (для радіокерованих моделей). Передпольотні та післяпольотні огляди: перевірка роботи двигуна, систем, ремонт.

Тренувальні запуски. Доводка моделей на моторний політ, планерування. Запуск моделей за різних погодних умов. Відпрацювання запуску двигуна, старту моделі.

Виконання комплексу фігур вищого пілотажу в різних метеорологічних умовах. Польоти гоночних моделей у складі трьох екіпажів. Польоти моделей повітряного «бою» у складі двох екіпажів.

Відпрацювання запуску та регулювання. двигуна в умовах обмеженого часу. Відпрацювання старту та злагодженості роботи екіпажу (пілота та механіка). Відпрацювання комплексу фігур прямого та зворотного пілотажу.

Підготовка моделей до змагань і рекордних спроб. Умови проведення змагань, визначення результатів і правила проведення змагань. Обов’язки та права судді й учасника змагань.

Участь у змаганнях, рекордні спроби. Вибір місця старту. Оцінка метеорологічних умов. Прилади та пристрої для визначення наявності та інтенсивності висхідних потоків поблизу землі. Особливості експлуатації моделей в різних метеорологічних умовах. Спортивна тактика. Фізична та психологічна підготовка спортсменів.

 

9. Екскурсії, конкурси, виставки (12 год.)

Екскурсії на підприємства, до аеропорту, до вищого навчального закладу, на виставки та до музеїв.

Зустріч із льотчиками цивільної авіації, ветеранами вітчизняної авіації, учасниками бойових дій, з провідними спортсменами-авіамоделістами.

Бесіди з історії авіації, космонавтики, авіа- та ракетомодельного спорту. Бесіди з профорієнтації.

Участь у різноманітних конкурсах, виставках, змаганнях. Організація та проведення масових заходів.

 

10. Підсумок (3 год.)

Підведення підсумків роботи гуртка. Оцінювання роботи кожного гуртківця. Теоретичний залік. Узагальнення знань, умінь та навичок гуртківців. Звітна виставка робіт гуртківців.

 

ПРОГНОЗОВАНИЙ РЕЗУЛЬТАТ

 

Вихованці повинні знати:

-         правила безпеки праці в приміщенні гуртка та в механічній майстерні;

-         порядок організації й обладнання робочого місця;

-         відомості про історію авіації, космонавтики й авіамоделізм;

-         властивості повітря, підйомну силу та центр ваги тіла;

-         типи літальних апаратів; порядок виготовлення моделей;

-         побудову креслення; виготовлення моделі за кресленням;

-         властивості паперу та пінопласту, технологію роботи з папером і пінопластом, склеювання паперу та пінопласту;

-         властивості пиломатеріалів і порід дерев, які використовують для виготовлення авіамоделей; властивості металів і пластмас, технологію обробки металів і пластмас;

-         різновиди вимірювальних і розмічальних інструментів, інструментів і пристроїв для пиляння деревини, фанери, пінопласту, для обпилювання та шліфування, для поперечного та поздовжнього пиляння деревини, інструментів для стругання, для свердління отворів, для обробки металів на токарному верстаті;

-         будову свердлильного, токарного та фрезерного верстатів;

-         прийоми й елементи вирішення винахідницьких задач;

-         основи роботи на персональному комп’ютері;

-         правила безпеки при запуску авіамоделей та моделей ракет;

-         порядок регулювання моделі планера;

-         порядок запуску вільнолітаючих, кордових, радіокерованих моделей та моделей ракет.

 

Вихованці повинні вміти:

-         самостійно організовувати робоче місце;

-         за кресленням моделі обирати необхідний матеріал для її виготовлення;

-         визначати порядок виготовлення окремих елементів моделі;

-         наносити розмічальні лінії;

-         виготовляти модель або окремі елементи моделі з паперу та пінопласту;

-         виконувати поперечне та поздовжнє пиляння, виготовляти й обробляти вироби з пінопласту, виконувати свердління отворів, виконувати з’єднання деталей за допомогою склеювання;

-         виготовляти окремі елементи з дроту та тонколистового металу, виготовляти деталі моделі на токарному та фрезерному верстаті;

-         проектувати та виготовляти схематичну модель планера та літака;

-         проектувати та виготовляти вільнолітаючі, кордові, радіокеровані, рекордні та експериментальні моделі літаків, а також моделі ракет;

-         запускати вільнолітаючі, кордові та радіокеровані моделі літаків, моделі ракет;

-         вирішувати найпростіші конструкторські задачі;

-         виконувати за допомогою персонального комп’ютера розрахунки та будувати креслення авіамоделей.

 

У вихованців мають бути сформовані компетентності:

пізнавальна – ознайомлення з технічними видами спорту, основами авіаційних наук і технологій; оволодіння знаннями про основні технологічні прийоми проектування та виготовлення авіамоделей;

практична – набуття техніко-технологічних умінь і навичок, практичних навичок у проектуванні авіамоделей різного функціонального призначення, їх регулюванні та запуску; оволодіння технологіями виготовлення різних класів моделей за кресленнями та власної конструкції й їхньої експлуатації, роботи з різними інструментами;

творча – набуття майстерності виготовлення авіамоделей, розвиток технічного мислення, конструкторських здібностей, підтримання стійкого інтересу до технічної творчості;

соціальна – виховання культури праці; професійне самовизначення, обґрунтований вибір професії з урахуванням власних інтересів та здібностей; розвиток позитивних якостей особистості: працелюбності, наполегливості, відповідальності.

 

ОРІЄНТОВНИЙ ПЕРЕЛІК ОБЛАДНАННЯ

Основне обладнання

К-сть, шт.

Верстати

1.

Сушильна шафа

1

2.

Дошки креслярські

2

3.

Шафа для матеріалів, інструментів і зберігання моделей ракет

1

4.

Столи робочі (з розрахунку одне робоче місце на гуртківця)

1

5.

Токарний верстат по металу типу ТВ-16

1

6.

Верстат столярний малогабаритний

1

7.

Свердлильний верстат типу НС-12

1

8.

Слюсарний верстат

1

9.

Фрезерний верстат

1

10.

Циркулярна пилка

1

11.

Згинальний верстат

1

12.

Токарний малогабаритний верстат по дереву

1

13.

Електроточило

1

14.

Електролобзик

1

15.

Компресор

1

16.

Фарборозпилювач

1

17.

Ручний дриль

1

18.

Слюсарні лещата різні

3

Прилади, пристосування, інструменти та приладдя

1.

Секундомір

3

2.

Терези з рівновагами

1

3.

Гільйотина

1

4.

Вивірна плитка

1

5.

Ножиці по металу

1

6.

Лобзики (з пилками)

15

7.

Ножівки по дереву (різні)

2

8.

Ножівки по металу

2

9.

Ножиці (різні)

30

10.

Ножі (складані, скальпелі, НМ-1)

15

11.

Шило 

15

12.

Рубанки (різні) 

5

13.

Транспортири 

3

14.

Циркулі (учнівські)

5

15.

Зубила 

1

16.

Готовальні

1-2

17.

Пінцети 3

3

18.

Круглогубці

5  

19.

Свердла по металу  від 1 до 10 мм

20  

20.

Штангенциркулі

2  

21.

Лещата ручні, малогабаритні

5  

22.

Кругоріз

 1  

23.

Молотки (50-100 г)

5  

24.

Плоскогубці 

5  

25.

Гострозубці 

5  

26.

Надфілі (різні) 

20  

27.

Напилки (різні) 

30  

28.

Різці по металу 

10  

29.

Лінійки (500 мм деревяні, металеві)

 20  

30.

Набір різьбонарізних інструментів

1  

31.

Вертілки

15  

32.

Кутники

10  

33.

Прищіпки білизняні

20  

34.

Викрутки

5  

35.

Електропаяльники 

3  

36.

Бруски для заточування

2